Користувальницькькі налаштування

Налаштування сайту


Сайдбар

Розділи

Загальний опис
Історія змін
Рекомендації до оновлення
Плани на майбутнє
Відомі проблеми
Онлайн демо
Допомога проекту
Люди
Трохи про безпеку

FAQРедагувати сайдбар

faq

Часті Питання aka FAQ

Q: Ой, де це я і чому мене сюди послали?
A: Вас сюди послали, тому що тут озвучено відповіді на запитання, які ви ставите і які ми чуємо кілька разів на тиждень. Щоб уникнути повторної посилки вас сюди або просто посилки вас нахуй, будь ласка, постарайтеся уважно ознайомитися з усім текстом нижче.

Організаційні питання

Q: На кого взагалі розрахована дана АСР?
A: На операторів/провайдерів фіксованого ШСД.

Q: А що взагалі вміє ця АСР?
A: Постарайтесь ознайомитись з цим самостійно, пробігшись хоча б по цій wiki або ознайомтеся з живою демкою. Функціонал постійно розширюється, розписувати все в окремому розділі не вистачить жодного здоров'я.

Q: Які особливі знання потрібні для ведення господарської діяльності - реєстрації абонентів, ведення грошових рахунків, виписки документів, заміни тарифів та інших завдань, якими займаються миловидні дівчата на касах?
A: Жодних. Все спочатку розраховано на миловидних дівчат на касах.

Q: Це готовий софтроутер, так?
A: Ні. І навіть не схоже.

Q: Чого Ubilling точно не робитиме?
A: Ubilling ніколи не замінить кваліфікованого адміністратора та не виконуватиме його елементарних обов'язків.

Q: Який мінімальний рівень має бути в адміністратора, щоб встановити та підтримувати Ubilling?
A: Адміністратор повинен мати хоча б якийсь досвід адміністрування Unix-like систем, не лякатися консолі, бути здатним користуватися текстовим редактором типу vim або nano, мати мінімальні знання про функціонування мереж, конфігурацію таких штук як ipfw, dummynet, DHCP, DNS, Apache, MySQL. Ну і звичайно вміти читати не будучи при цьому олігофреном.

Q: Чи є якісь штучні обмеження на кількість абонентів?
A: Немає. Жодних.

Q: А чи можна придбати у вас комерційну ліцензію на білінг?
A: Ні, ви наркомани чи що? Це Open Source.

Q: Яка ОС є найкращою для роботи білінгу або NAS?
A: FreeBSD.

Q: А як же Linux? У нас тут Ubuntu/Gentoo/Centos/Slackware/Arch/OpenSUSE/Fedora(ну або ще один із сотні, як вам здається, популярних дистрибутивів)
A: Так, будь ласка без проблем - у багатьох цілком собі чудово все працює на Linux. В самому Ubilling платформозалежного коду практично немає. Але вникати в “особливості” кожного конкретного дистрибутиву у нас немає жодного бажання. Тому рекомендованою та підтримуваною нами системою все одно залишається тільки FreeBSD. Всі специфічні проблеми, що виникають на Linux, будуть вашими особистими проблемами. Також у нас є гнітючі результати опитування. Ніхто за вас, щось розуміти в цих ваших лінуксах не збирається.

Q: Ми дуже хочемо встановлюватись на Linux і готові самі розрулювати всі свої проблеми. Чи можна з цим щось зробити?
A: Окей, друге опитування показало що все дуже погано, але все ж таки Debian GNU/Linux має хоч якийсь потенціал для того, щоб робити під нього офіційний установник і намагатися його підтримувати. Працює це все зараз в експериментальному режимі починаючи з релізу Ubilling 1.2.2. Слід розуміти, що підтримка дуже сира, не обкатана на сотнях і тисячах реальних кейсів як установки та оточення під FreeBSD. Так 10+ років відриву даються взнаки… І так, ніхто за вас, щось розуміти в цих ваших лінуксах не збирається.

Q: Які гарантії ви можете надати?
A: Ознайомтесь з користувацькою угодою. Якщо коротко - жодних.

Q: А скільки є існуючих та впроваджених Ubilling? Це секрет? ;)
A: Ні. Не секрет. Приблизно стільки.

Q: А ви завтра не заб'єте на розробку, як усі інші? Проект не загнеться післязавтра?
A: Враховуючи те, що станом на 2023-й рік, Ubilling і те з чого він трансформувався щодня і відкрито пиляється вже протягом більше одинадцяти років, випущено понад сотню публічних релізів, рішення обросло чималим ком'юніті споживачів та незалежних розробників - не бачимо для цього жодних об'єктивних передумов.

Q: Наш спеціаліст не може встановити/налаштувати Ubilling. Що нам робити?
A: Знайдіть собі адміністратора, який вміє хоч трохи адмініструвати, тобто профпридатний. Так - відсутність у цій wiki відомостей про те “як знайти файл?” або “як знайти рядок у файлі?” Ви можете вважати тестом на IQ. Якщо ви в кінець йобнулись вважаєте, що ми надто категоричні - просто уявіть собі, як пояснюєте своїм абонентам, чому у них другий тиждень немає інтернету, через те, що ваш “системний адміністратор” настільки крутий, що не вміє знайти файлик або змінити рядок тексту в текстовому редакторі.

Q: Хочемо придбати у вас якийсь із комерційних модулів. Як це зробити?
A: Ось якось так.

Q: Тут говорили про якісь відео, щоб мати уявлення про встановлення та налаштування, де подивитися?
A: Напевне про ці говорили?

Q: Чи можна зібрати білінг і NAS на одному фізичному сервері?
A: Так. Але це не найкраща ідея і можливо підійде тільки для малесеньких (мі-мі-мі) мереж.

Q: У нас вся мережа побудована на мильницях, чи все буде норм?
A: Установка якоїсь програмної штуки не зробить вашу мережу контрольованою. Визирніть у вікно - там 202X рік.

Q: Можна, щоб білінг агрегував нам канали і взагалі робив всяке із зовнішніми лінками?
A: Ви можете дізнатися про існування BGP, або самостійно налаштувати PBR з лод-балансингом, або включити опцію POOR_PROVIDER.

Q: Яке обладнання рекомендується для встановлення білінгу?
A: Нормальне.

Q: А точніше?
A: Нормальне. Бажано серверне. Ні, “гта5 йде на максималках” - не показник і навіть навпаки.

Q: А по ресурсах?
A: Важко сказати. Все залежить від розмірів вашої наявної чи очікуваної абонбази (не лестіть собі, підійдіть поближче). А що то за “ресурси” такі? Диск? Ну вочевидь на ньому повинна вміщатись OS + біля гіга білінгу з усім оточенням + ваша БД + якісь бекапи і таке інше. Процесор? Він нічого особливо і не робить, позазирайте в top на дозвіллі. Пам'ять? Ну знову ж туди повинна вміщатись OS + ваша БД, щоб уникнути постійного дискового свопування. Загалом по “ресурсах” CPU/Пам'ять/Диск для абонбази в кілька тисяч абонентів, більш ніж достатньо чогось, еквівалентного більш-менш сучасній мобілці, чи типу того. Так, при великому бажанні на Raspberry Pi все теж працює, якщо дуже хотіти.

Q: А чому більше немає бінарників для 32-бітних систем?
A: Ви серйозно? 202Х-й рік за вікном. Добре, якщо вам дуже треба, за символічні 150$ ми можемо для вас зібрати все під архітектуру i386.

Q: А що можна використовувати у ролі NAS-ів?
A: Що завгодно. Починаючи тазиками на FreeBSD/Linux, оцими вашими Mikrotik, Cisco ASR і закінчуючи Juniper MX.

Технічні питання

Q: А чому в цій вікі, якісь команди які потрібно вводити починаються з # а якісь із $?
A: А тому, що зазвичай саме так позначаються рутовий і юзерський шелли. У будь-якому випадку, у цій wiki в більшості випадків мається на увазі рутовий доступ за замовчуванням, тому що ми не в курсі що робитися з правами/користувачами на вашій локальній системі.

Q: Які типи авторизації підтримуються?
A: За замовчуванням розрахунок на IP+MAC - вона вилизана і добре працює, про інші (авторизатор, PPTP, PPPoE, RADIUS) дивіться в документації, там ще багато чого цікавого.

Q: Скільки абонентів може витримати Ubilling?
A: Сам по собі білінг відмінно масштабується по горизонталі і фізіологічно майже не обмежений у кількості абонентів. На даний момент відпрацьовано механіку роботи з абонбазами ~60 тис. абонентів. Все залежить від ваших реальних потреб, архітектури кластера та розподілу навантаження між NAS серверами.

Q: Чи можна прибрати у дівчат на касах, доступ до модулів типу управління мережами, серверами доступу та інших, які їм не потрібні?
A: Так звісно. Гнучке розподілення прав одна з базових фіч - загляньте в модуль “Права адміністраторів”.

Q: У модулі зміни MAC адреси у вибирушці порожньо, куди копати?
A: Уважно подивіться на те, що вказано в опції NMLEASES і чи з'являються там невідомі MAC. Можете також подивитись чи правильно прописано журналювання для DHCP. У будь-якому випадку не важливо, куди у вас будуть сипатися невідомі MAC адреси - звідки вкажете в NMLEASES, звідти Ubilling і діставатиме все, що хоч трохи схоже на MAC.

Q: Встановлювали вручну - замість вебінтерфейсу бачимо багато шматків PHP коду, що не так?
A: У вас в Apache або не прописані хендлери для PHP або в PHP не включена опція short_open_tag.

Q: За замовчуванням абонентам DHCP видаються DNS 8.8.8.8 та якийсь незрозумілий домен. Хочемо свої. Де змінити?
A: Зверніть увагу на ось цю статтю. Також можна встановити свій шаблон для кожної підмережі DHCP.

Q: Не відображаються графіки використання смуги користувача, що робити?
A: Перевірте чи вказали ви посилання на bandwidthd для NAS що обслуговує підмережу користувача. І чи додали його взагалі.

Q: Додав, все одно нічого нема, що не так?
A: Перевірте чи правильно налаштований bandwidthd і чи запущений він. За замовчуванням він робить відмальовку користувачів при наборі 1Мб трафіку.

Q: У мене немає віддалених NAS, додавати чогось потрібно, щоб побачити графіки?
A: Використовуйте тип NAS “Local”

Q: Як змінити мову за замовчуванням для інтерфейсу адміністраторів?
A: У config/config.ini опція default_lang може приймати значення uk, ru, en, es..

Q: UBinstaller зависає із повідомленням “Compiling Stargazer” що не так?
A: Нормально час хоча б у BIOS-і виставте. І так - ставтеся з нуля.

Q: Тут іноді у wiki згадується місце розташування білінгу в /usr/local/www/apache22/data/billing, у нас такого немає, це нормально?
A: Починаючи з FreeBSD 9.3 використовується Apache 2.4, шляхи виглядають як /usr/local/www/apache24/data/billing, а в Debian Linux як /var/www/html/billing. Користуйтеся мозком під час читання документації.

Q: Які мережеві порадите на NAS?
A: З гігових - Intel 82576 або Intel i350 (igb) працюють цілком собі чудово, якщо мама грошей стільки не дає - зійде щось типу Intel 82574L (em) хоча по перериваннях він віджирає значно більше. З десяток – x520-da2. І ні - ці ваші rl/bge/vr/ed/nfe/ale/re та інші - це не мережеві адаптери, це щось інше. Ними можна, наприклад, топити пічку взимку.

Q: А чому за замовчуванням використовується софтовий netflow сенсор?
A: Спочатку ми планували безкоштовно роздавати всім, хто завантажив Ubilling безкоштовно маршрутизатори Cisco, але ідея не знайшла підтримки. Якщо у вас є якийсь інший сенсор - використовуйте його, ніхто не забороняє і навіть навпаки. Модуль Stargazer cap_nf успішно вміє в Netflow 5. Порт за замовчуванням - 42111.

Q: Модуль пінгу довго думає якщо від абонента таки немає відклику, можна зменшити очікування?
A: Так. Додайте -W 600 після вказання шляху у параметрі PING конфігу billing.ini

Q: У нас почав довго думати пінг по MAC, що робити?
A: arping у якійсь невідомій своїй версії взагалі змінив формат своїх параметрів, і тепер таймаути вказуються в секундах, а не мікросекундах як раніше. Встановіть опцію ARPING_EXTRA_OPTIONS у значення -c 10 -w 2 -W 0.1

Q: А можна якось прискорити опитування обладнання за допомогою swpoll?
A: Спробуйте додати -r 1 -t 1 до параметрів опції SNMPWALK_PATH до alter.ini

Q: А ще більше прискорити можна? A: Так, можете спробувати поміняти всю вашу оперативну пам'ять на орду світчів, але там все сильно екстремально і може зжерти необмежений об'єм оперативної пам'яті.

Q: У біллінга немає прямої L2 зв'язності з моїми користувачами. Можна якось вимкнути модуль “Пінг по MAC”?
A: Встановіть порожнє значення опції ARPING.

Q: А де знайти серійний номер?
A: У модулі “Стан системи”.

Q: Повний серійний номер Ubilling можна комусь показувати?
A: Повний серійник - суто конфіденційна штука, яка дає доступ до дуже багатьох критичних речей. Не показуйте його нікому. В жодному разі.

Q: А останні 4 букви-цифри мого серійника?
A: А от це, без проблем. Нічого страшного не відбудеться, і взагалі в культурному суспільстві прийнято представлятись. Загалом останні 4-букви та цифри серійного номеру, ми традиційно використовуємо для того, щоб розрізняти наших улюблених користувачів ;)

Q: А як обмежити доступ до інтерфейсу адміністратора за якимись конкретними адресами чи підмережами, найпростішим способом?
A: Можете скористатись модулем “Обмеження доступу за IP”. Він доступний з “Налаштування системи”.

Q: Я дебілушка, в голові у мене хлібчик і я сам собі заблокував доступ до адміністративного інтерфейсу, намагаючись керувати “Обмеженням доступу за IP”. Що мені робити?
A: Можете спробувати відключити IPACL_ENABLED в billing.ini і спробувати виправити те, що ви там собі наклікали, після чого включити опцію назад.

Q: А що таке “DarkVoid”?
A: Це область, з системними оповіщеннями, ось ця.

Q: А чому ведення детальної статистики організоване так дивно? Її взагалі можна вмикати?
A: Халявний СОРМ вам ніхто не обіцяв. Для ведення глибокої деталізації трафіку при потоках в десятки та сотні гігабіт, існують трохи інші, трохи більш спеціалізовані продукти, і за зовсім інші гроші. Резюмуючи - “детальна статистика” - це рудимент, що залишився ще з часів помегабайтних тарифів та діалапу. Використовувати її не рекомендується у принципі.

Q: Ми тут трохи поколупалися за допомогою windows конфігуратора stargazer/або руками прямо у базі та спостерігаємо якісь містичні речі…
A: Не слід було цього робити. Цілісність даних помахала вам ручкою “па-па”. Тепер це все цілком ваші проблеми. Відкочуйте як можете.

Q: Ми тільки в таблиці users/tariffs на ходу полізли, і тепер ми маємо проблеми!
A: Ми попереджали. Не потрібно цього робити, ви не розумієте, як воно влаштоване. ССЗБ.

Q: Модуль зміни IP вибирає першу вільну IP сам. Як виставити конкретну IP конкретному абоненту руками?
A: Ніяк. Ми вважаємо, що ручна фігурна розстановка IP та логінів по феншую і пророче вгадування незайнятих - це не те, чим займається адекватний адміністратор. Якщо ж ви впевнені у своєму бажанні і розумієте що робите, подивіться у бік опції IP_CUSTOM_SELECT або SAFE_REGMODE. Врахуйте - це за самого початку ущербна ідея. Ми попередили.

Q: Як видавати користувачам реальні IP?
A: Так само як і нереальні, вони нічим не відрізняються.

Q: Чи можна якось змінити логін існуючого користувача?
A: Ні.

Q: А що з детектуванням активності/онлайновості користувачів? А при не комутованих з'єднаннях?
A: Взагалі досить складно зі 100% гарантією сказати “ось цей користувач активний”, як мінімум у зв'язку з розпливчастістю самого поняття “активний” (і ні - ваші хворі фантазії на цю тему не мають з реальністю нічого спільного). У будь-якому випадку це обговорювалосяна форумі вже мульйон разів. Загалом - якоюсь певною мірою можна. Бажаєте інакше? tcpdump/wireshark/зубило вам на допомогу.

Q: Я тут щось змінив у конфізі, і тепер щось зламалося. Що не так?
A: Для початку слід запам'ятати, що всі опції в конфігах case-sensitive також добре подумайте, чого ви хотіли добитися змінюючи цю опцію.

Q: Як дозволити доступ абонентам до кабінету користувача після закінчення грошових коштів?
A: Зазирніть у /etc/firewall.conf

Q: UBinstaller встановив мені XXX версії YYY. А я хочу інше XXX і ще NNN на додачу. Чи можу я їх замінити?
A: Будь ласка. Але всі проблеми, які будуть викликані несумісністю компонентів системи, будуть вашими особистими проблемами.

Q: А можна ставити Ubilling на сервер де є або будуть ще файломийки, різні ігрові сервери, поштовий сервер, дофіга моніторинги, і ще багато всяких крутих штук?
A: Теоретично? Так можна. Практично - ми дотримуємося думки, що білінговий сервер має бути саме білінговим. Ваші проблеми залишаються вашими особистими проблемами.

Q: А після встановлення з бінарників взагалі хоч щось можна потім ставити?
A: На свій страх і ризик :) Звичайно тільки з портів чи офіційних пакетів, і стежачи, щоб залежностями не зачепило щось важливе (див. pkg info).

Q: Що таке “ЗавждиОнлайн”?
A: Флаг котирий означає, що користувачеві нічого не потрібно робити, щоб мати шанс потрапити в інтернет, за умови оплаченої та активної послуги.

Q: Чи можу я реєструвати користувачів без адрес? Нічого страшного не станеться?
A: Ні. Хіба вам не цікаво, де мешкає користувач? Щоб прийти до нього і вчинити криваву розправу.

Q: А як правильно реєструвати користувача, який проживає в особняку?
A: Використовуйте нульовий номер квартири – за це відповідає опція ZERO_TOLERANCE. Її ввімкнено за замовчуванням.

Q: Які символи взагалі дозволено у логінах користувачів?
A: a-z0-9A-Z_

Q: У нас є ліцензії на комерційні модулі, що з ними станеться при переїзді нашого білінгу на новий сервер?
A: Нічого не відбудеться. Ліцензії на комерційні модулі переїжджають разом із вашою базою.

Q: А чи можна додавати тарифи з кириличними іменами?
A: Напряму - ні, не можна. Але можна показувати їх користувачам з відображенням назви хоч на катакані, хоч на івриті. Робиться це якось так.

Q: Чому в модулі Онлайн я бачу взагалі всіх користувачів? Щось не так?
A: Так і задумано. Модуль так називається суто історично. По-добробому, він повинен би бути обізваним “Список користувачів”. Але так склалося. Нічого не вдіяти. До речі це таки виправлено у релізі 1.1.8 - він тепер називається “Користувачі”. Так що “щось вдіяно” :)

Q: Після видалення користувача він залишився висіти в модулі “Користувачі” - це нормально?
A: Так. На даний момент всі дані користувача Ubilling типу адрес, ПІБ та іншого вже є видаленими, а сам логін Stargazer зникне через хвилину-дві. Це пов'язано з тим, що stargazer чекає вдалий момент (ну щоб не було свідків) щоб по тихому вбити користувача з особливим цинізмом :)

Q: Що робить подія “Ресет користувача” і чому вона постійно викликається?
A: Вона здійснює реініціалізацію користувача за допомогою послідовного виклику скриптів OnDisconnect/OnConnect із новими параметрами. Так задумано.

Q: Вливали стару базу Ubilling на новий сервер, тепер не запускається Stargazer, з криками про Cannot read tariff Parameter Period Що робити?
A: Потушіть старгейзер і зробіть у SQL консолі щось на кшталт drop table info - Stargazer нормально сам оновить структуру даних. Ну або так само при потушеному старгейзері зробіть ось так.

Q: А де взагалі лежать відомості про нарахування абонплати користувачам?
A: В /var/log/stargazer.log. Також починаючи з релізу Ubilling 1.3.4 за допомогою опції FEES_HARVESTER та відповідного виклику Remote API вони додатково зберігаються в БД.

Q: Ой, а в мене тут після оновлення до 1.3.4 чи вище кудись зникли записи про зняття абонплати моїм користувачам, що робити?
A: А рекомендації до оновлення читати пробували?

Q: Здається, після жорсткого падіння сервера з висоти двох метрів по живленню, у нас посипалася БД. А-А-А-А! Допоможіть! Що робити?
A: “Стан системи” - “Інформація про БД MySQL” - “Перевірити стан БД”. Типу так. Якщо в колонці “Стан” буде “не ОК” - там буде кнопка у вигляді гайкового ключа, натисканням на котру, ви можете спробувати відновити структуру таблички. І купіть собі, вже сраний UPS нарешті. Дитячий садок.

Q: А як перевірити, чи взагалі працює у нас нормально RemoteAPI?
A: Ну спробуйте зробити в консолі щось типу ubapi backupdb і подивіться чи матеріалізуються хоча б бекапи БД. У кронтаб свій зазирніть чи що…

Q: А якщо воно не працює?
A: Значить у самому /bin/ubapi ви налажали або з серійником або всрали нормальний робочий URL вашого Ubilling.

Q: Ми тут чогось якось тиць… ааа… як це трапилося!?
A: Так - Ubilling цілком дозволяє вистрілити собі в ногу, якщо ви цього дуже хотіли і повністю прагнули.

Q: На NAS під керуванням rscriptd іноді виникають артефакти з реініціалізацією користувача, чи можна з цим щось зробити?
A: Так. Встановіть RESET_AO=1 у billing.ini.

Q: А що з прийомом платежів від усіляких терміналів, банків та всілякого такого?
A: Якось так.

Q: Монтажник, раніше доданий у довіднику “Працівники”, був з'їдений тушканчиками канібалами звільнений, що з ним тепер робити?
A: Рекомендуємо замість його видалення, просто зняти з нього прапорець “активний”, що перешкодить показу його подальшому у всіх інтерфейсах, де можна вибирати працівника, який виконав/або необхідний для виконання якогось завдання. Те, що його більше у вас немає - не означає, що його раніше не було і він не виконував ніяких відзначених за ним робіт, що може бути корисно дізнатися в майбутньому.

Q: А як відбувається розсилка СМС працівникам, при використанні модуля “Планування робіт”?
A: При кожному проході включеної та успішно налаштованої “Собаки-посилки”.

Q: А повідомлення у Telegram?
A: Точно так само.

Q: Як вимкнути новорічний настрій?
A: Створіть у директорії білінгу файл з ім'ям I_HATE_NEW_YEAR

Q: Як виділити абоненту маску?
A: Можете використовувати для цього обгортку навколо CF

Q: А якщо просто ще одну додаткову айпішку?
A: Можете використовувати для цього обгортку навколо CF або механіку зв'язування користувачів.

Q: А ще якось можна?
A: Так, можете використовувати NETWORKS_EXT і якусь свою обгортку над ним будь-якої впертості. А взагалі просто перестаньте боятися запропонувати користувачеві купити роутер. Це норма.

Q: Як вказувати користувачеві декілька номерів мобільних телефонів чи різних контактних осіб?
A: Використовуйте MOBILES_EXT.

Q: Чи можу я виконувати якісь нестандартні періодичні завдання?
A: Виконуйте які хочете та як хочете. Для цього є One-Punch Скрипти.

Q: Як змінити аватарку адміністратора?
A: “Сервіс миттєвих повідомлень” → “Керування аватарою”.

Q: Ми забули/втратили/пропили паролі всіх адміністраторів, що робити?
A: Можете відновити обліковий запис адміністратора за замовчуванням.

Q: Як сховати елементи меню, що рідко використовуються, або витягнути часто використовувані на панель швидкого доступу?
A: Скористайтесь посиланням “Персоналізувати меню” у нижній частині меню.

Q: Чи можна якось візуально проконтролювати якісь права і на що я виділив своїм адміністраторам?
A: Використовуйте “Режим привида” у модулі “Привілеї адміністраторів”.

Q: При масовому створенні завдань у “Живи з цим” їх створюється лише тисяча чи близько того, що з цим робити?
A: додайте max_input_vars = 50000 до php.ini і зробіть apachectl restart

Q: Я хочу знімати з OLT сигнали ONUшек реалтайм, так можна?
A: Ні, це хвора фантазія. У разі бдкомів 3310 чи 3608 особливо. З огляду на всратість реалізації SNMP на них, як мінімум. Давайте вгадаємо, ви надто ніщєброд для того, щоб дозволити собі рефлектометр, чи навіть копійчане оптичне мірило, так? ;)

Q: Пошук користувачів якийсь хворий, чи можна отримати нормальний?
A: Так, пошук за замовчуванням просто працює з коробки і не передбачає, що ним хтось особливо користуватиметься на нормальних обсягах абонбаз. І досить повільний, так. Використовуйте Сфінкса і живіть щасливо.

Q: Що за каунтер знаходиться в PassiveTime?
A: Так, PassiveTime це накопичувальна штука. Тобто якщо протягом одного періоду тарифікації юзера кілька разів морозити, то PassiveTime для нього не буде кожного разу новий, а буде рахуватися сумарно за період тарифікації. Крім того при додаванні нового юзера йому автоматично ставить PassiveTime рівний проміжку часу що пройшов з початку місяця. Скидання його в нуль відбувається після нарахування абонплати.

Q: А що за LAT він же LastActivityTime?
A: Це таємниця покрита віками, яка не має жодного відношення, що ви там собі про неї нафантазували. Насправді це дата та час в форматі Unix timestamp, останньої інтерактивної авторизації абонента. Але взагалі це означає останній момент коли юзер був авторизований та законекчений. У випадку AlwaysOnline це буде постійно, тобто поточний timestamp-StatWritePeriod. Тобто це власне поточний час з точністю до значення StatWritePeriod у випадку, якщо відбувся OnConnect.

Про оновлення

Q: У вас так часто виходять релізи, оновлюватись обов'язково?
A: Так. Що платній, що безкоштовній підтримці підлягають лише поточні версії Ubilling з ревізіями рівними чи більшими ревізії останнього стабільного релізу. Оновлення для того і виходять, щоб ви наші улюблені, не нагадували нам про баги виправлені ще рік тому. І ні - пропозиції що до портування нового функціоналу та виправленнь до вашого “старого улюбленого 0.7.6” теж не розглядаються.

Q: А як дізнатися, яка версія є актуальною?
A: “Стан системи” → “Перевірити поновлення”

Q: А оновлюватись страшно?
A: Ні. В середньому це займає близько 30 секунд, робиться на ходу під час роботи білінгу, і після короткого звикання робиться майже рефлекторно.

Q: Ми не будемо оновлюватися - ми боїмося, що злетять наші доробки білінгу та напрацювання по ньому.
A: Значить ваші “доробки” і “напрацювання” - гівно в самому натуральному своєму вигляді, зліплене профнепридатними недорозробниками не здатними писати переносимий код, та який може деплоїтися автоматично. Для цього є весь необхідний функціонал та працюючі, документовані механіки. Наші ж “напрацювання” всі і завжди нормально переживають оновлення? Подумайте про це на дозвіллі.

Q: Де дізнатись детальніше про оновлення?
A: Після кожного релізу ми публікуємо дохідливі рекомендації до оновлень на форумі або в новинах на сайті. А загалом, читайте чейнджлог там точно все.

Q: Після оновлення мій білінг дивно виглядає, чи щось кудись поїхало. Що робити?
A: Натисніть ctrl-R для швидкого очищення кешу вашого браузера та живіть щасливо.

Q: А якщо це не допомогло і щось кудись їде далі?
A: Значить у вас синдром, який ми називаємо хромим хромом. Тиснете ctrl-shift-del і очищаєте тільки “кешовані зображення та файли” за весь час з наступним перезапуском хрому.

Q: А як загалом виглядає цикл розробки?
A: Пишемо-Пишемо-Пишемо-Реліз-Багфіксімо-Пишемо-Пишемо-Пишемо-Реліз-Бафіксімо-Пишемо-Пишемо… і так по колу… А так, ще кожної ночі о 4 ранку, таки нічні збірки для любителів пригод є.

Питання про обіг коштів

Q: Як нараховується абонплата?
A: За замовчуванням - Зняття відбувається при настанні першого числа місяця, знімається повна АП тарифу абонента. Якщо заплановано зміну тарифу - спочатку змінюється тариф, після чого знімається АП нового тарифу та проводиться ресет користувача. Лічильники трафіку обнулюються. Також існують зовсім інші, менш адекватні та поширені моделі зняття АП, про них ви можете почитати в документації по stargazer - там дуже багато ще цікавих речей описано та розжовано.

Q: А можна нараховувати абонплату не першого, а скажемо четвертого числа?
A: Так. DayFee у конфізі. А взагалі посилання на документацію з stargazer можна помітити двома сантиметрами вище.

Q: У абонента на рахунку 0 грошей, і він працює, це нормально?
A: Так, це нормально та цілком логічно. Логіка наступна: “Грошей < Кредит” - абонент винен нам грошей за обліковий період, послуга не надається, “Грошей > Кредит” - послугу оплачено, плюс ми повинні абоненту послугу на “Х” часу вперед, “Грошей = Кредит” - абонент працює. “Грошей = 0” - ніхто, нікому, нічого не винен, послуга оплачена за поточний обліковий період.

Q: А все ж таки, чому саме 0?
A: Окей, завтра перше число, у нас тариф за 100 грошей і відповідно 100 грошей на рахунку - яка, на вашу думку, має бути сума на рахунку у нас завтра, щоб у нас був оплачений доступ в Інтернет - “нуль з плюсом?”, “два долари?”, “один?” “0.01”?, “буква зю”? Чому??! 100-100 = 0, це закономірно і зрозуміло.

Q: А чи можна нараховувати АП щодня пропорційно, чи нараховувати її не повністю з огляду на час підключення абонента?
A: Так можна, це називається “розмазаною абонплатою”, але категорично не рекомендується. Чому - почитайте, на форумі обговорювалося неодноразово. Такий підхід однозначно вганяє вас у фінансове пекло неврахованих коштів та викликає епілептичні напади при спробах розібратися чому у абонента на рахунку 1,666666667 грошей, а не 1,612903226 або 1,785714286 і як це все співвідноситися з його тарифним планом.

Q: Ок. А чи можна тоді зробити тариф виду X грошей/день? Чи буде це краще за розмазану АП?
A: Можна, можливо. Загалом багато всього можна. Наприклад, так. Так - рух коштів, хоч трохи очевидніший.

Q: Абонент “поїхав у відпустку” - можна щоб йому не знімалася АП?
A: Ми щиро раді за абонента і також хочемо у відпустку. Для припинення зняття АП є функціонал “заморозки” рахунку. Можна платно, можна безкоштовно, можна самостійно абонентом - вибір ваш.

Q: Абонент “не користується” інтернетом, можна, щоб йому не нараховувалася АП?
A: Ви це серйозно? І що ви розумієте під “не користується”? Абонент помер? А як про це має дізнатися білінг? У абонента померла домашня тваринка? Чур ми ні до чого. Абонент не мав трафіку? А широкомовний? А ваші пінги до нього? А спроби банально отримувати DHCP адреси від сервера? А синхронізація часу ОС, роутера, і ще чорт знає чого з NTP? А якщо у абонента оновилася ОС або, скажімо, антивірус - це він теж “не користувався”? Мав “мало” трафіку? А чи мало це скільки? Одна кіношка? Дві? А вона обов'язково має бути цікавою? А якість кіношки відіграє роль? Вважатимемо, що інтернетом “не користувалися” якщо дивилися тільки камріпи?

Q: Ні, ну ж є способи не нараховувати АП?
A: Ми вміємо нараховувати лише “абонплату”. За визначенням “абонплата - це певний платіж, що нараховується абоненту, виходячи з якоїсь певної тарифної політики, кожен обліковий період, незалежно від зовнішніх факторів”. Якщо цей платіж не відбувається з причин типу “у абонента прищі”, “затемнення сонця”, “пішов дощ”, “повний місяць на неді”, “настав тиждень кентавра, всі юніти отримали +15 до тупості” або “абонент не вивчив уроки”, “раптово настав апокаліпсис” це вже не абонплата, це вже щось інше.

Q: Абонент не встиг заплатити до 1 числа, але обіцяє заплатити до третього, що робити?
A: Варіантів вагон: можете його послати (маргінальний варіант), можете заплатити за нього зі своєї кишені (ідіотський варіант), можете самі виставити йому руками кредит на суму його тарифу + вказати “кредит до..” третього числа місяця (людинолюбний варіант) а також абонент може скористатися попрошайкою послугою “кредитування” в “Кабінеті користувача”, можливо не безоплатно (теж хороший варіант)

Q: Чи можна десь в одному місці переглянути все, що відбувалося з рахунком абонента за весь час?
A: Так. “Профіль користувача” → “Рух коштів” або, якщо ж цікаві тільки нарахування АП Stargazer-ом - “Профіль користувача” → “Чорна магія” → “Грошові нарахування”.

Q: А можна якось нарахують користувачеві гроші за якісь інші рандомні речі? Наприклад, 30 грошей на місяць, за сині очі?
A: Так. Використовуйте “Віртуальні сервіси”. Створюєте тег “Сині очі”, так, можна синього кольору. Вішаєте на нього віртуальний сервіс із вартістю 30 грошей, переконуєтеся, що у вашому crontab відповідний виклик відбувається коли потрібно.

Q: А можна не знімати з абонента грошей, а навпаки нараховувати йому якісь бонуси на рахунок? Нехай за ті самі сині очі.
A: Так. Використовуйте ті ж самі “Віртуальні сервіси” але з негативною вартістю.

Q: А як абонент може дізнатися, які має додаткові послуги чи бонуси?
A: Використовуйте VSERVICES_SHOW.

Q: Абонент підключився 15 числа місяця при тарифі вартістю 100 грошей, не хочу, щоб він працював до кінця місяця нахаляву, що робити?
A: Використовуйте “Коректування сальдо” і внесіть платіж в -100 грошей. Це не спохабить вам загальну статистику щодо надходження коштів у звітах. Або не використовуйте - тоді це нарахування буде видно як “оплату” вам та клієнту.

Q: А якщо я дуже “чесний” і хочу взяти з абонента лише вартість половини місяця?
A: Ну “скоригуйте сальдо” йому на -50 грошей, очевидно ж.

Q: Абоненту нараховано АП, але я дуже добрий і хочу йому її повернути на рахунок, що робити?
A: Використовуйте “Коректування сальдо”.

Q: А якщо абонент підключився, і я хочу йому дати тест-драйв скажімо на 3 дні, доки він не прийде з грошима в офіс?
A: “Корегування сальдо” + “Кредит” + “Кредит до”.

Q: Абонент приніс грошей, наприклад за кабель та горілку, але я не хочу, щоб вони вносилися на рахунок, але фігурували у звітах та “платежах”, і щоб абонент бачив цей платіж у кабінеті.
A: Використовуйте “Фіктивний платіж”.

Q: А що робить “Фіктивний платіж”?
A: Те саме, що і “Корегування сальдо” але навпаки. А взагалі за всіма основними модулями є вбудована контекстна довідка.

Q: Хочу знімати швидко та якісно гроші, скажімо за виклик майстра, з рахунку користувача. Чи є щось зручніше для цього?
A: Використовуйте EASY_CHARGE.

Q: А чому немає розморозки користувачем себе з кабінету?
A: Тому що це нескінченний простір для того, щоб ви наєбали самі себе в найнеочікуваніших місцях, про які ви точно навіть не здогадуєтеся, коли ставите це питання. Ми стомились пояснювати в яких. Дуже хочете? Немає проблем. Давайте так - всього за 50$ ми робимо вам кнопку “розморозитись” у кабінеті, яка тупо розморожує користувача. Далі ви починаєте стрибати по граблям і просити “додати ще одну умову”. Кожна така умова буде коштувати вам 100$. Домовились? Заодно перевіримо вашу віру в себе ;)

Про підтримку

Q: А поговорити телефоном голосом з вами можна?
A: Ви до вашого стоматолога теж по телефону ходите? І як? Успішно? Повірте - голосом, ви нам нічого цікавого, такого, що ми ще не чули, в принципі розповісти не можете. У будь-якому випадку такого, що не можливо набрати ручками у вигляді літер. Якщо це дійсно потрібно, то для цілодобової оперативної підтримки наші телефони вже є у всіх, у кого потрібно. І вочевидь це не ви, якщо задаєте це питання.

Q: Я хочу від вас комерційну підтримку, але всі кажуть нам, що “немає часу” чи “просто не можуть за це взятися”, що з цим робити?
A: Нічого. Це означає, що у всіх або дійсно немає часу на ваші задачі, або вони просто не хочуть за це братися.

Q: Але як так? Ось у мене є робота і бабки, чому ви мені все не зробите прямо зараз? Працюйте!
A: Тому що Open Source дає нам дуже гарну можливість самим вибирати собі замовлення та клієнтів, з якими цікаво та хочеться працювати.

Q: А ви б не могли б для мене все безкоштовно встановити, налаштувати, консультувати, витирати соплі та всіляко няньчитися? А я коли виросту великий вам віддячу, чесно-чесно!
A: Ні.

Q: Стоп, як же це так? Усюди сказано, що все безкоштовно і OpenSource і взагалі пищь-пищь. Звідки значки $ в послугах? Ви там зовсім зажерлися буржуї?
A: Так - все безкоштовно і максимально відкрито - беріть качайте, встановлюйте, використовуйте, модифікуйте, розповсюджуйте скільки влізе. Білінгова система розповсюджується повністю безкоштовно та з повністю відкритим вихідним кодом. Бажаєте зробити щось нашими руками? - теж немає проблем, але наш час, витрачений особисто на вас, коштує грошей. За звичай не малих. Якщо ви так не вважаєте – вибачте.

Q: Е-е-е-е…..
A: Якщо ви вважаєте, що “молодець” і “швидко вчитесь”, можливо варто спробувати отримати кваліфіковану підтримку на офіційному форумі?

Q: А реалтайм?
A: Ось, в нас є дуже бадьора групка в Телеграмі в якій завжди є і розробники, і користувачі та інші сектанти. Приниження, знущання та хамство - безкоштовним бонусом.

Q: Чому ви такі відморозки?
A: Так.

Питання про вічне

Q: Що таке “фатальний недолік”?
A: Це означає, що рішення зроблено не нами.

Q: Чому на логотипі блююча тварина?
A: Вітаємо, ви 2.66e+7 хто поставив це питання.

Q: Що ви взагалі курите?
A: Палитесь товаришу майор.

Q: Якщо зробити так а не так, і ще доробити це і то буде краще. І взагалі все що ви робите - гівно! Я знаю про що говорю!
A: Візьміть та зробіть. Усі будуть лише раді. Мішки геть стоять неворочаними. Але ми ж чудово знаємо, що нічогісінько робити ви не збираєтесь, оскільки якби були спроможні - вже давно б зробили та були б одним з розробників. Так? Тому просто ідіть нахуй.

Q: Чому ви не зробите свій продукт комерційним? Давайте я вам розповім як? Мільйонами бабла поділіться?
A: Про ще один (другий за цей тиждень, до речі) доморощений маркетолог. Вас уже зачекались.

Q: А чому це працює ось так, а чи не інакше? Мені здається….
A: Тому що є така штука, як об'єктивна реальність і типові бізнес-процеси, побудовані ґрунтуючись на багаторічному досвіді роботи з сотнями провайдерів, які використовують Ubilling. Ці речі не мають нічого спільного з вашими фантазіями.

Q: Я прочитав усе, що написано вище і нічого не зрозумів. Що мені робити?
A: Напевно, дуже складно жити, якщо ти дебіл.

faq.txt · Востаннє змінено: 2024/03/13 14:15 повз nightfly